kysuceRegión Kysuce sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska s rozlohou 934 km2. Kysuce hraničia s dvoma štármi, na západe je to Česká republika a na severe Poľská republika. Na Kysuciach je 6 hraničných priechodov. Tento kraj ohraničujú pohoria zo západnej časti Javorníky, zo severnej časti Moravsko-sliezske Beskydy a z východnej časti sú to Kysucké Beskydy.

Regiónom preteká rieka Kysuca, po ktorej je aj názov regiónu Kysuce. Najstaršou známou osadou na Kysuciach je dnešné mesto Kysucké Nové Mesto. VV súčasnosti sú Kysuce rozdelené na dva okresy – okres Čadca a okres Kysucké Nové Mesto.

V minulosti patrili Kysuce do Trenčianskej stolice, neskôr do Považskej župy a teraz sú súčasťou vyššieho územného celku Žilinského samosprávneho kraja.

Turistické zaujímavosti Kysúc

Lesná úvraťová železnica vo Vychylovke
Zachránené časti úzkokoľajnej lesnej železničky s jedinečným systémom prekonávania prevýšenia pomocou tzv. úvratí. Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) bola v roku 1991 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku SR, ktorá tvorí organickú súčasť Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke.

Kamenné gule v Milošovej (Megoňky)
Kamenné gule sú nevšednou geologickou raritou. Pravidelné guľovité objekty asi v priemere 3m boli objavené v roku 1988 pri ťažbe kameňa. Oblasť náleziska kamenných gúľ s rozlohou 1,67 ha bola vyhlasená v roku 2003 za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce.

Ropný prameň v Korni
Prvá písomná zmienka o prameni je z roku 1624. V roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku. S vrtami v okolí prameňa sa začalo už na konci 19. storočia, ktoré nepreukázali také množstvo aby sa ťažba ropy vyplatila aj napriek tomu, že sa jedná o kvalitnú ropu.

Pútnicke miesto – Živčáková
Podľa výpovede Matúša Lašúta v roku 1958 sa na tomto mieste zjavila Panna Mária. V roku 1993 na mieste zjavenia bola postavená kaplnka Panny Márie Kráľovnej pokoja, ktorá je centrom areálu. V roku 2002 bol postavený mystický stĺp, vyhotovený podľa videní pátra Cyrila Metoděja Kuběnu.

Slovenský orloj
V obci Stará Bystrica sa nachádza prvý a jedinečný orloj na Slovensku. Celková kompozícia najväčšej drevenej sochy na Slovensku pripomína sediacú madonnu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska.
Vo výklenkoch orloja sa nachádzajú brondzové plastiky kniežaťa Pribinu, kráľa Svätopluka, Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Andreja Hlinku.

rezervacia ubytovania tlac